Jak skutecznie uczyć się angielskiego? 9 wskazówek

0
194
Rate this post

Jak efektywnie uczyć się języka Szekspira? Jak to zrobić, żeby było pasjonująco, wydajnie i szybko? Za chwilę się o tym dowiesz! Język angielski to stały element współczesnego stylu życia czy turystyki, któremu tak często oddają się osoby, które uzyskały niezależność finansową (choć oczywiście nie dotyczy to tylko ich). W poprzednim artykule pokazałem Ci 5 mocnych powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego. Pytanie – jak należy to robić?

Język angielski jest fundamentem i warto ciągle go szlifować, ale dlaczego nie zacząć uczyć się jeszcze jednego języka i zostać omnibusem językowym? Chcę Ci po prostu pokazać, że rady o których za chwilę przeczytasz można stosować, nie tylko do nauki języka angielskiego, ale także do nauki innych języków obcych.

Nie ważne jest jakiego języka obcego się uczysz – zawsze istnieją sposoby nauki, dzięki którym, znacznie skrócisz czas, jaki potrzebny jest Ci na osiągnięcie płynności i biegłości w Twoim docelowym języku. Oto lista wskazówek.

1. Stosuj zasadę 20/80

Zasada 20/80, zwana także zasadą Pareto, w przypadku języków obcych mówi, że znajomość ok. 20% liczby słów pozwala na zrozumienie ok. 80% tekstów czy rozmów. W praktyce nauczenie się ok. 2000 najczęściej używanych słów (przy założeniu, że znasz podstawowe zasady gramatyki angielskiego) powinno umożliwić zrozumienie w przybliżeniu 80% każdego prostego tekstu/rozmowy.

Znajomość tych wyrazów znacznie też ułatwi wyłowienie meritum trudniejszych treści. Najczęściej używanych słów warto nauczyć się już na początku nauki angielskiego. Można także wpisać w Google „English most common words” i powinny pojawić się jakieś listy najczęściej używanych słów.

2. Ucz się interaktywnie

Rozwój elektroniki i Internetu pokazują, że nauka języków obcych nie musi dłużej polegać na ślęczeniu nad nudnym papierowym podręcznikiem. Nauka języka angielskiego powinna być ciekawa. Można odnaleźć setki atrakcyjnych interaktywnych kursów – czy to w postaci nagrania na CD czy to w formie wersji cyfrowej płatnej lub darmowych kursów np. na BBC Polska.

Można skorzystać także z wydawnictw ebooków, jak chociażby wydawnictwa Złote Myśli i zakupić przykładowego ebooka (np. Angielskie Słówka), który cieszy się dużą popularnością, z którego można później korzystać na smartfonie lub na tablecie, ucząc się podczas jazdy np. pociągiem.

Kilka moich najlepszych sposobów opisałem w artykule jak efektywnie uczyć się języka angielskiego.

3. Myśl w języku angielskim

Wbrew pozorom można to aplikować w życie już na samym starcie nauki języka. Proces wymowy zdania po angielsku nie powinien wyglądać tak: „mam psa…jak było pies…dog…jak było mieć…have…jaki jest przedimek…a… I have a dog”. Powinieneś od razu przypisać określonym wyrazom fotografię w głowie. A dog to nie pies, tylko to czworonóg z trendem do gonitwy za wszystkim co lata czy jakkolwiek inaczej go sobie uosabiasz 😉

Stwórz w głowie wizerunek, a nie polski odpowiednik. Chcę przez to powiedzieć, że kiedy używasz języka angielskiego, myśl w języku angielskim. Nie tłumacz z języka ojczystego. W ten sposób nie da się mówić płynnie w języku obcym. Zacznij myśleć w języku angielskim, a jesteś w połowie drogi do płynności w nim.

4. Powtarzaj materiał

Powtarzanie to droga do sukcesu. Niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus, który zajmował się naturą zapominania, stworzył krzywą zapominania.

krzywa zapominania
wikipedia.org

Wniosek z niej jest prosty: aby coś zapamiętać na zawsze, trzeba to powtórzyć minimum kilka razy w różnych odstępach czasu. Powinieneś powtarzać jeden materiał (lekcję audio, zagadnienie z gramatyki, tekst czy cokolwiek innego) aż do momentu, kiedy opanujesz go w całości.

5. Ucz się każdego dnia

Wypracuj rutynę uczenia się chociażby 30-45 minut każdego dnia (tak jakbyś miał lekcję szkolną). Nie ucz się raz na parę dni, bo przez ten czas prawie wszystko zapomnisz. Jest to szczególnie ważne, jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się języka angielskiego. Na późniejszym etapie nauki, będziesz mógł trochę odpuścić.

6. Skup się na stawianiu małych kroków

Czasy, rodzajniki, zaimki, przyimki i wiele innych zagadnień tego typu mogą spędzić sen z powiek. Ale jeżeli rozdzielisz sobie te zagadnienia na małe, łatwe do przełknięcia kawałki, to okaże się, że to wszystko wcale nie jest takie trudne.

Skoncentruj się na jednym czasie, opanuj go i dopiero wtedy zabierz się za drugi. Skup się się na wykorzystaniu czasowników modalnych i posiłkowych, a potem naucz się wyjątków. Nauka języka angielskiego to taka „filozofia małych kroków”.

7. Mów od samego początku

Języka obcego uczysz się po to, żeby się komunikować. A że większość komunikacji polega na rozmowie, to bardzo ważne jest, żeby od samego początku uczyć się poprawnej wymowy i mówić jak najwięcej. Nieważne czy będziesz mówił do siebie (świetna metoda, bo nikt Cię nie ocenia i możesz mówić o czym chcesz i umiesz), swojego psa czy do native speakera.

Po prostu staraj się mówić. Możesz poszukać partnera do rozmowy online np. przez Skype lub na stronie Couchsurfingu grupy z Twojego regionu. Może w Twoim mieście przebywają akurat jacyś obcokrajowcy, którzy szukają przewodnika czy po prostu kogoś do rozmowy? A może w Twoim mieście są jacyś studenci z wymiany studenckiej, którzy są chętni porozmawiać z Tobą w języku angielskim w zamian za rozmowę po polsku? Ja np. byłem na kilku spotkaniach grupy couchsurfingowej w Ostrawie w Czechach.

Jeżeli zaniedbasz na początku mówienie, utrudni Ci to szybkie opanowanie języka później. Warto też pamiętać o poprawnej wymowie, bo nie tylko zależy od niej czy ktoś Cię zrozumie, ale też czy nie powiesz czegoś, czego nie chciałbyś powiedzieć. Sądzę, że zasad poprawnej wymowy powinno się nauczyć już na początku nauki języka angielskiego.

8. Zanurz się w angielskim

Najlepszym sposobem na naukę języka angielskiego tzw. całkowite zanurzenie się. Znaczy to tyle, że trzeba całkowicie otoczyć się angielskim językiem. Jeżeli możesz podróżować lub przeprowadzić się do kraju, gdzie mówi się w angielskim języku, to jest to bardzo łatwe.

Jeżeli nie, to skorzystaj z Internetu – słuchaj muzyki, radia, oglądaj filmy, czytaj gazety, portale, magazyny, książki, komiksy, blogi, uczestnicz w forach dyskusyjnych (dla wielu języków są specjalne fora, gdzie można porozmawiać w obcym języku z innymi uczącymi się).

Możesz także pisać krótkie wpisy i wysyłać je na Lang-8, gdzie native speaker za darmo Ci je sprawdzi i pokaże jakie popełniasz błędy, i nad czym musisz popracować. Możesz nagrać materiał na YouTube i wysłać go do oceny innym. Wówczas będziesz mógł zobaczyć jakie błędy w wymowie popełniasz.

9. Nie bój się popełniać błędów

Nie można nauczyć się niczego nowego, jeżeli nie popełnia się błędów. Jeżeli nie mówisz lub nie piszesz w języku angielskim tylko dlatego, że boisz się popełnienia błędu, to nigdy się go nie nauczysz. Nie bój się popełniać błędów. Każdy kto nauczył się angielskiego, kiedyś je robił, a dziś wspomina je z uśmiechem na twarzy.

Te 9 wskazówek oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale są to jedne z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, jeżeli chcesz efektywnie uczyć się język angielskiego

Co byś jeszcze dodał? Jakie są Twoje doświadczenia z nauką angielskiego?